Savinelli Whisky Light 616
259,00€*
Item no.:
17244
EAN:
4251582742031
not available
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The Whisky series is part of the Flavour line. The pipe comes in a natural finish and is offered in various models.
The mouthpiece showcases a mélange of warm brown tones and is complemented by a brass ring, adding a touch of class to the pipe.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 50 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 135 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Multicoloured acrylic |
| Series | Whisky |
| Shape | Bent - Fat Bent |
| Style | Modern series |
| Surface | oranges |
| Weight | 70-79 gram |