Savinelli Sasso Light 614
229,00€*
Item no.:
17249
EAN:
4251582742086
not available
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The Sasso series is available in smooth natural and rusticated brown finishes and is offered in various models.
The pipe features a crackled acrylic stem with shades ranging from beige to gray. A powder-blue acrylic band in a matching shade is placed between two thinner rings, harmonizing perfectly with the color of the stem.
| Application | Acrylic |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 19 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 135 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Multicoloured acrylic |
| Series | Sasso |
| Shape | Bent - Billiard |
| Style | Modern series |
| Surface | oranges |
| Weight | 50-59 gram |