Savinelli Paloma Rustic 510
179,00€*
Item no.:
16136
EAN:
4251582733404
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Savinelli is quite courageous when it comes to mouthpiece designs. The Camouflage series featured a military / hunter look, but with the multitude of earthen and green colours the new Paloma pipes look much more peaceful.
| Application | Acrylic |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Multicoloured acrylic |
| Series | Paloma |
| Shape | Straight - Bulldog |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 40-49 gram |