Savinelli Autograph Smooth 0-2
1389,00€*
Item no.:
14405-2
EAN:
4251582720268
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The extremely strict selection process to which the autograph pipes are subjected limits production to just a few pieces per year. These unique pieces represent the best that Savinelli has to offer.
The Autograph pipes are divided into different groups according to their beauty and quality. The most prestigious groups are 000, 00, 0, followed by 8, 6, 5, 4, 3, up to the partially or fully sandblasted Autograph pipes.
| Application | No |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 145 mm |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Autograph |
| Shape | Bent - Freestyle |
| Style | Freehand |
| Surface | oranges |
| Weight | 60-69 gram |