Peterson Tavern Rustic Prince
119,00€*
Item no.:
17028
EAN:
5397303008990
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
A tribute to the classic Churchwarden pipes is the Tavern series by Peterson. Inspired by the long clay pipes once enjoyed in the taverns of the past, it combines traditional design with Peterson’s renowned craftsmanship.
The rustic finish, elegant slender bowl, and elongated fishtail mouthpiece give the series its distinctive character and provide a cool, relaxed smoke with a touch of nostalgia. Available in different models.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 35 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | no filter |
| Length | > 165 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Vulcanite |
| Series | Tavern |
| Shape | Straight - Prince |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 30-39 gram |