Peterson St. Patrick's Day 26 Sandblast - 107
175,00€*
Item no.:
17824
EAN:
5397303025430
not available
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Saint Patrick is Ireland’s national saint. The missionary worked toward the end of the 5th century. According to legend, he drove the snakes from the island.
On March 17, the day of his death, the Irish community scattered across the globe celebrates with great enthusiasm, drawing all fans of the Celtic lifestyle into its spell. On this national holiday, faces, clothing, drinks, and even entire rivers are dyed green.
The limited St. Patrick’s Day pipes are highly sought-after collector’s pieces.
This year, a tricolor acrylic ring in the colors of the Irish flag adorns the shank.
| Application | Acrylic |
| Bowl Height | 50 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | Yes |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Vulcanite |
| Series | St. Patrick's Day |
| Shape | Straight - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | sandblasted |
| Weight | 40-49 gram |