Chacom Baccara Sandblast 43
169,00€*
Item no.:
16457
EAN:
4251582735057
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
A classic bent pipe with a sandblasted black finish. This pipe features an aluminium cap, a beautiful aluminium band and black acrylic stem.
- Finish: sandblasted black
- Dimensions: 135 (L) x 38 (w) x 52 mm (h)
- Chamber diameter: 20 mm
- Chamber depth: 40 mm
- Weight: 45-50 g
- Mouthpiece material: acrylic
- Filter: 9 mm filter pipe (with adapter and metal system)
Presented in a Chacom cardboard gift box with a branded cotton drawstring dustbag.
| Application | Sterling silver |
| Bowl Height | 50 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 145 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Baccara |
| Shape | Bent - Classic |
| Style | Classic series |
| Surface | sandblasted |
| Weight | 40-49 gram |
Country of production: FR
E-mail contact: chacom@pipechacom.com