Barling Montague - Craggy Root 1820
119,00€*
Item no.:
16803
EAN:
4251582737891
not available
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Sturdy, honest, and made for daily use – Montague Craggy Root is for pipe smokers who value character and reliability. The rusticated surface enhances the natural grain and resists wear.
An acrylic mouthpiece with 9mm filter and metal band ensure a balanced and firm draw.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 135 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Montague |
| Shape | Half-Bent - Poker |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 50-59 gram |