Barling Montague - Craggy Root 1815
119,00€*
Item no.:
16798
EAN:
4251582737846
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Sturdy, honest, and made for daily use – Montague Craggy Root is for pipe smokers who value character and reliability. The rusticated surface enhances the natural grain and resists wear.
An acrylic mouthpiece with 9mm filter and metal band ensure a balanced and firm draw.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 155 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Montague |
| Shape | Straight - Dublin |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 40-49 gram |