Barling Benjamin - Fossil 1817
179,00€*
Item no.:
15097
EAN:
4251582727403
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The ‘Benjamin’ series is dedicated to the company’s founder Benjamin Barling. On the occasion of the 1851 world exhibition in London, he won the highest accolades for his silverworks on a set of pipes and attained worldwide attention.
All his works he marked with his initials ‘BB’. The motive that decorates the sterling silver application also shows a watchtower and two crossed swords in a laurel wreath. 1812 stands for the founding year and 925 for the purity level of the silver.
| Application | Sterling silver |
| Bowl Height | 40 mm |
| Chamber Diameter | 19 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Benjamin |
| Shape | Straight - Rhodesian |
| Style | Classic series |
| Surface | Tanshell |
| Weight | 40-49 gram |